shadow
poniedziałek, 18 grudzień 2017 07:10

Konferencja Naukowa: „O inkluzji i wykluczaniu – środowiska włączające w perspektywie pedagogiki specjalnej i pedagogiki społecznej”, Warszawa, 22-23.03.2018

Dodatkowe informacje

 • Tytuł: Konferencja Naukowa: „O inkluzji i wykluczaniu – środowiska włączające w perspektywie pedagogiki specjalnej i pedagogiki społecznej”
 • Organizator: Zakład Integracji, Inkluzji i Edukacji społecznej Wydziału Pedagogicznego UW
 • Miejscowość: Warszawa
 • Data konferencji: 22-23.03.2018
 • Ogólny opis:

   

   

   

  Szanowni Państwo,

  Zakład Integracji, Inkluzji i Edukacji społecznej Wydziału Pedagogicznego UW serdecznie zaprasza do udziału w konferencji naukowej:

   

  „O inkluzji i wykluczaniu – środowiska włączające

  w perspektywie pedagogiki specjalnej i pedagogiki społecznej”

   

  Warszawa, 22-23 marca 2018 roku

   

  Pod patronatem:

  Zespołu Pedagogiki Specjalnej KNP PAN

  oraz we współpracy z Zespołem Pedagogiki Społecznej KNP PAN

   

  organizowanej w roku:

  65-lecia Wydziału  Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego

  60-lecia powołania Katedry Pedagogiki Specjalnej na Wydziale Pedagogicznym UW

  61-lecia powołania Katedry Pedagogiki Społecznej na Wydziale Pedagogicznym UW

   

  Konferencja odbędzie się w dniach 22-23 marca 2018 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/66 w Warszawie.

   

  Troska o osoby zagrożone wykluczeniem, o to, jak lepiej i skuteczniej przeciwdziałać marginalizacji jednostek i grup społecznych, była i jest przedmiotem namysłu zarówno pedagogiki specjalnej, jak i pedagogiki społecznej. Obie subdyscypliny zgromadziły w tym obszarze znaczną wiedzę i bogate doświadczenia. Rozwijając idee Marii Grzegorzewskiej, Heleny Radlińskiej, Aleksandra Hulka i Ryszarda Wroczyńskiego wypracowały swoiste podejścia do problematyki wykluczenia i inkluzji społeczno-edukacyjnej. Nie są one sprzeczne. Przeciwnie, trzeba podkreślić ich komplementarność względem siebie i potencjał w budowaniu kompleksowego i złożonego obrazu procesów wykluczania i inkluzji w perspektywie edukacyjnej. Jesteśmy przekonane, że dziś konieczne jest właśnie interdyscyplinarne tworzenie i wykorzystywanie wiedzy pedagogicznej. Społeczeństwo włączające musi być oparte na poszanowaniu praw człowieka i podstawowych wolności, różnorodności kulturowej, etnicznej i wszelkiej innej, sprawiedliwości społecznej, poszanowaniu i zaspokajaniu potrzeb grup szczególnie narażonych na wykluczenie, oraz na demokratycznej partycypacji i rządach prawa (ONZ). Kształtowanie włączającego społeczeństwa to proces dotykający w zasadzie wszystkich aspektów życia społeczności, zatem powinien być rozpatrywany w różnych wymiarach: społecznym, kulturowym, ekonomicznym, politycznym, edukacyjnym, fizycznym, prawnym i relacyjnym.

   

  Konferencja jest propozycją takiego właśnie wieloaspektowego spojrzenia na procesy wykluczania i inkluzji. Chcemy zachęcić do zarysowania wspólnej przestrzeni teoretycznej i badawczej oraz do pedagogicznej refleksji nad procesami kształtowania środowisk włączających.

   

  Proponujemy pięć obszarów dyskusji naukowej nad wykluczeniem, inkluzją i środowiskami włączającymi w perspektywie edukacyjnej:

  - konteksty polityczno-prawne (m. in. uwarunkowania prawne i polityki (nie)sprzyjające integracji i włączaniu);

  - konteksty instytucjonalne (np. funkcjonowanie instytucji edukacyjnych, pomocowych, opiekuńczych, kulturalnych, organizacji pozarządowych etc. w kontekście wykluczania i inkluzji);

   - konteksty relacyjne (wykluczanie i inkluzja w relacjach międzyjednostkowych i międzygrupowych, np. kontakty rówieśnicze, rodzinne, sąsiedzkie);

   - konteksty kulturowe (szeroko pojmowane aspekty kulturowe kształtujące warunki tworzenia środowisk włączających);

  -  praktyki integracji i inkluzji w powyższych kontekstach.

   

  Formuła konferencji to wystąpienia, dyskusje panelowe i sesja plakatowa. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo selekcji referatów i ich wstępnej akceptacji. 

  Teksty referatów po uzyskaniu pozytywnej oceny recenzentów zostaną opublikowane w „Kwartalniku Pedagogicznym” (10 pkt. MNiSW) lub czasopiśmie „Kultura i Edukacja” (12 pkt).

   

  Koszt uczestnictwa w konferencji wynosi 440 złotych. Wpłaty należy dokonać: Millenium Bank 69 1160 2202 0000 0000 6084 9408 z dopiskiem Konferencja INKLUZJA. Opłata obejmuje: udział w konferencji, materiały konferencyjne, catering, uroczystą kolację i obiad drugiego dnia konferencji. Opłata nie obejmuje kosztów noclegu.

   

  Formularz rejestracyjny znajdą Państwo tutaj: https://goo.gl/forms/8iHTVfWAtZbdmC7d2. Termin rejestracji i wpłat upływa 15 lutego 2018 r.

   

  Serdecznie zapraszamy!

  Komitet Organizacyjny Konferencji:

   

  Dr hab. Grażyna Dryżałowska prof. UW

  Dr hab. Agnieszka Naumiuk

  Dr Magdalena Kuleta–Hulboj

  Dr Anna Steinhagen

  Dr Monika Skura

  Dr Marta Pietrusińska

                                      

  Sekretariat konferencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.